Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015

Κεραυνός Άσπρου-Α.Ο.Κ Αιγινιακός:64-72

Για την 14η αγωνιστική του A΄ τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός επιβλήθηκε εκτός έδρας του Κεραυνού Άσπρου με σκορ 64-72.
Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, κλείνοντας το δεκάλεπτο με  14-16. Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα του Αιγινίου ανέβασε την απόδοσή της και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 33-41. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι, καθώς ο Αιγινιακός έλεγχε συνέχεια το παιχνίδι, κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με 46-55. Στο 4ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την διαφορά, τελειώνοντας το παιχνίδι με σκορ 64-72.
 Σε δηλώσεις του ο προπονητής του Αιγινιακού Ηλίας Λοτζανιώτης δήλωσε τα παρακάτω: <<Ξέρουμε ότι το κάθε παιχνίδι έχει την ιδιαιτερότητά του και απαιτεί μεγάλη προσοχή και συγκέντρωση. Νομίζω ότι προσεγγίσαμε το παιχνίδι σωστά και στην άμυνα και στην επίθεση και καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ήταν μια σημαντική νίκη σε μια δύσκολη έδρα. Εμείς θα συνεχίσουμε την προσπάθεια που κάνουμε από την αρχή της χρονιάς και θα κοιτάμε το κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Αυτό που πρέπει να κάνουμε τώρα είναι να επικεντρωθούμε στο επόμενο παιχνίδι που είναι με τον Βαφύρα το επόμενο Σάββατο 31/1 εκτός έδρας>>.

Δεκάλεπτα : 14-16, 33-41, 46-55, 64-72.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΣΠΡΟΥ (Δημητριάδης) :  Δημάκας Δ., Δημάκας Φ., Διαμαντόπουλος, Μησσιώνης 20, Οξούζης 11(1), Πασχώνης, Πάτσος 3, Στογιαννίδης 6, Στόπος 5, Τοπαλίδης 4, Τσεχελίδης 15(3), Χατζημωυσής.
Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης) : Αργυρόπουλος 10(2), Βαφόπουλος 11, Βουλτσίδης Κ., Κατσιάνος 11(1), Μελίδης 4 , Μωυσίδης 20(1), Ντινόπουλος 14(2), Γκακούδης  2, Κοντόπουλος, Καποδίστριας.

Κρύα Βρύση-Α.Ο.Κ Αιγινιακός:59-68

Στο εξ' αναβολής παιχνίδι που έγινε για την 12η αγωνιστική του Α΄ τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ την Τετάρτη 21/1/2015, ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός επιβλήθηκε στην Κρύα Βρύση της τοπικής ομάδας με σκορ 59-68.
Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα του Αιγινίου καθώς βρέθηκε να χάνει στο 1ο δεκάλεπτο με 12-2, έχοντας πολύ άσχημα ποσοστά στα σουτ. Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ισορρόπησε, καθώς ο Αιγινιακός ανέβασε την απόδοση του και έκλεισε το ημίχρονο στο 26-24. Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με τις  δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, με την ομάδα της Κρύας Βρύσης να έχει βραχεία κεφαλή με 47-46. Στο 4ο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός επέβαλε τον ρυθμό του, βελτιώνοντας την άμυνα και βάζοντας κάποια καθοριστικά σουτ, κατάφερε να φύγει νικητής με το τελικό 59-69.
Στα αρνητικά της αναμέτρησης ήταν ο τραυματισμός του Τσιάμη που έσπασε την μύτη, ενώ ήταν σε θέση άμυνας επάνω στον Τολιόπουλο.
Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Αιγινιακού Ηλίας Λοτζιανιώτης, έκανε τις παρακάτω δηλώσεις:
<<Κατεβήκαμε στο παιχνίδι με αρκετά προβλήματα τραυματισμών και με αρρώστιες. Σε αυτά ήρθε να προστεθεί και ο τραυματισμός του Τσιάμη σε μια ανύποπτη φάση, του οποίου του εύχομαι γρήγορη ανάρρωση. Καταφέραμε να ανταπεξέλθουμε στις απαιτήσεις του παιχνιδιού και να πάρουμε μια σημαντική νίκη για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Εμείς πρέπει να κοιτάξουμε τώρα το επόμενο παιχνίδι που είναι το Σάββατο 24/1/2015 μέσα στον Κεραυνό Άσπρου>>.

Δεκάλεπτα : 12-2, 26-24, 47-46, 59-68.
ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ (Τυριακίδης) : Αθανασιάδης 2, Αμιτζόγλου, Καλαβάζης 5, Κοκκινίδης, Μαντζούκης, Μαραζίδης, Μπαμπανάσης 8(2), Οικονομόπουλος 3, Περπερίδης 18(3), Τολιόπουλος 23(2).
Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζιανιώτης) : Αργυρόπουλος 16(1), Βαφόπουλος 4, Βουλτσίδης Κ.6(1), Κατσιάνος 5(1), Μελίδης 3 , Μωυσίδης 24(3), Ντινόπουλος 10(2), Γκακούδης , Τσιάμης.

Τρίτη 20 Ιανουαρίου 2015

Α.Ο.Κ Αιγινιακός-Α.Ο.Κ Βέροιας:76-60

Για την 13η αγωνιστική του Α΄ τοπικού πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΚΕΜ, ο Α.Ο.Κ Αιγινιακός κέρδισε στο Αιγίνιο τον Α.Ο.Κ Βέροιας με σκορ 76-60.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι παίζοντας επιθετική άμυνα και βρίσκοντας καλές επιθετικές επιλογές κατάφεραν να προηγηθούν στο 1ο δεκάλεπτο με 20-12. Στο 2ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες, με την ομάδα του Αιγινίου να έχει το πάνω χέρι στο σκορ με 33-26. Στην επανάληψη ο Αιγινιακός ανέβασε την απόδοση του, πιέζοντας περισσότερο στην άμυνα και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση, κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά μέχρι και 20 πόντους για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο στο 58-40. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα για να τελειώσει το παιχνίδι με σκορ 76-60.
Σε δηλώσεις του ο προπονητής του Αιγινιακού Ηλίας Λοτζανιώτης δήλωσε τα παρακάτω:
<<Νομίζω πως σήμερα κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό του παιχνιδιού σε όλη την διάρκειά του χωρίς να απειληθούμε ιδιαίτερα από τον αντίπαλο. Παίξαμε επιθετική άμυνα και αυτό ήταν κάτι που θέλαμε και είχαμε επίσης καλές αλληλοκαλύψεις. Στην επίθεση είχαμε υπομονή και βρήκαμε καλές συνεργασίες. Δείξαμε από την αρχή διάθεση και στην άμυνα και στην επίθεση και βγάλαμε πολύ ενέργεια σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Ακολουθούν 3 δύσκολα παιχνίδια εκτός έδρας, αρχής γενομένης την Τετάρτη μέσα στην Κρύα Βρύση, γι΄ αυτό θα πρέπει να ξεχάσουμε γρήγορα το παιχνίδι του Σαββάτου και να δουλέψουμε πάνω σε αυτό >>.
Το επόμενο παιχνίδι του Αιγινιακού είναι στις 21 Ιανουαρίου μέσα στην Κρύα βρύση.

Δεκάλεπτα : 20-12, 33-26, 58-40, 76-60.
Α.Ο.Κ ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης) : Αργυρόπουλος 18(2), Βαφόπουλος 12, Βουλτσίδης Κ., Κατσιάνος 9(3), Μελίδης 2 , Μωυσίδης 7(1), Ντινόπουλος 23(3), Γκακούδης , Κοντόπουλος, Τσιάμης 5.
Α.Ο.Κ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τούσιας) : Γκάνας 6(1), Γκεκόπουλος 23, Ιατρού, Ιωσηφίδης 9(1), Καπνάς 4, Οναμίδης, Ουζούνης, Τσέος 3, Χατζής 2, Χρυσάφης 11(1), Χρύσης 2.